facebook-ckis

Harmonogram zajęć

harmonogram luty

Lubimy to!

Gmina Postomino

Międzynarodowy Bieg po Plaży

Szept Postomina

Kalendarz aktualności

Sierpień 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Ile osób nas odwiedza?

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

P1240885 Large      Wypadową bazą w dniach 8 i 9 sierpnia 2015r. uczestników XVI Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Racibora" był pomnik Jarosławieckiego Rybaka. Stąd wyruszyły rozradowane grupy rajdowe na dwie przygotowane trasy, które liczyły łącznie około 80 km i przebiegały przez teren trzech gmin Postomino, Ustkę i Darłowo. Pierwszego rajdowego dnia grupa liczyła 62 rowerzystów, zdjęcie pamiątkowe z rybakiem, słowa wprowadzające w klimat rajdowy przez Dyrektorkę rajdu Marię Lech - Szajner i grupa rozjechała się na trasę. Trasa liczyła 54 kilometry, przebiegała drogami Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Wicku Morskim, pilotowana przez z wojskowego cyklistę na całej trasie. Przy pomniku ku czci poległych żołnierzy w katastrofie kolejowej w 1988r. złożono wiązankę kwiatów.Na pasie startowym rozegrano wyścig rowerowy „na cały gaz" w czterech kategoriach do 18 lat i powyżej 18 lat kobiet i mężczyzn. Przy kopule, punktu widokowego, nastąpiło spotkanie z 17 osobową grupą cyklistów Klubu „Bezkres" z Ustki i czekała dla uczestników wojskowa czarna kawa i suchary. Posilone i połączone grupy rowerowe udały się do Ustki, po drodze mijając widoki wspomnianych morskich plaż, lasów sosnowych pachnących żywicą.W Ustce wraz z przewodnikiem zwiedzono Bunkry Bluchera i zjedzono wspaniałą grochówkę, z cyklistami Usteckimi integrowaliśmy się w konkursie quizowym o znajomości trasy. W drodze powrotnej rozegrano rajdowy konkurs rzutu lotkami z udziałem wszystkich uczestników o nagrody ufundowane przez Radio Koszalin. Odbyło się nieoczekiwanie na trasie spotkanie z gospodarzem poligonu płk Bogusławem Atalskim. spotkanie kolacyjne w Ośrodku „Marysieńka" zakończyło pierwszy rajdowy dzień.

      Drugiego dnia zaplanowana trasa po przejściu nocnej burzy uległa pewnej modyfikacji, gdzie Dzierżęcińską bukową górę objechano około 5 kilometrową pętlą przez Wszędzień, Kanin (rondo) Karsino. Podczas rajdowej trasy realizowano ogłoszone konkursy, na zbiór szyszek, szukano przyrodniczego dziwu natury, zbierano przydrożne kwiaty na konkursowy bukiet, układano wiersz o rajdzie z użyciem słów „na rowerze dbasz o zdrowie", zwiedzili Mini ZOO na Wicku i Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rusinowie. Na Barzowieckich Wzgórzach o wysokości 72 m. n.p.m. roztaczał się widok na jezioro Kopań i Bałtyk, po drodze kłaniały się drzewa jarzębinowe, okryte kolorowymi kiściami gron i łany dojrzałych zbóż. Nową Rusinowską drogą wzdłuż, klifowego brzegu rowerzyści dotarli do Pensjonatu „Arkadia" w Jarosławcu - Ewy i Zygmunta Karwackich, łyk ciepłej kawy z ciastkiem od gospodarzy wzmocnił nadwątlone siły cyklistów. Rozstrzygnięto konkurs na zbiór różnorodnych gatunków szyszek okazało się, że najwięcej bo 15 gatunków zebrała Małgorzata Runowska z Karwic, 13 gatunków zebrał Grzegorz Szymborski ze Sławna a 12 Bożena Możejko z Bobolic.

      W konkursie na rajdowy bukiet przydrożnych kwiatów polnych z rumiankiem w roli głównej zwyciężyła Małgorzata Rumowska z Karwic, kolejne nagrodzone bukiety były Wiesławy Kwiatkowskiej z Gdańska, Danieli Igras z Królewa. Nagrody do tego konkursu ufundowała Redakcja „Obserwatora Lokalnego", która objęła patronat prasowy nad wydarzeniem. W konkursie na okaz przyrodniczego dziwu natury przedstawiono 6 okazów. Puchary Dyrektora Centrum Kultury i Sportu - Marka Leśniewskiego za pierwsze miejsce otrzymał Ryszard Brzozowski ze Sławna za purchawkę grzybową, drugie miejsce przypadło Grzegorzowi Szymborskiemu za Sławna za strzelisty Kamień w kształcie pomnika, trzecie miejsce Małgorzata Rumowska z Karwic za Kamienną głową słonia.

     Na wiersz rymowanką o rajdzie z użyciem słów „Na rowerze dbasz o zdrowie" wpłynęło 8 wierszy, gdzie po ich zaprezentowaniu przez autorów nagrodzono: Wiktorię Kwiatkowską i Macieja Szymańskiego ze Sławna, Krystynę Łukasiewicz z Bobolic, Danutę Igras z Królewa, Małgorzatę i Kazimierza Falkowskich ze Sławna, Zofię Podemską z Pieńkowa i Teresę Pieniążek z Pieszcza.

      W wyścigu rowerowym „Na cały gaz" swe rowery na pasie startowym sprawdzili zajmując miejsca młodzież do 18 lat Wiktoria Kwiatkowska - Gdańsk, Paweł Śliwiński - Gdańsk, Maciej Szymański - Sławno. W grupie powyżej 18 lat wystartowało 9 kobiet wśród których zwyciężyła Magdalena Białecka - Sławno , przed Jolantą Wandas - Darłowo i Haliną Grochulską z Bobolic. Wśród mężczyzn pierwsze miejsce przypadło dla Ryszarda Brzozowskiego- Sławno, Krzysztofa Wandasa - Darłowo, Szymona Spornego ze Sławna.

      W konkursie rzutu lotką udział wzięło 38 osób wśród kobiet pierwsze miejsce przypadło dla Danuty Ogórek ze Sławna 42 pkt przed Halina Grochulską z Bobolic 34 pkt i Joanną Kalinowską ze Staniewic 29pkt. Wśród mężczyzn zwyciężył Mariusz Papierz z Horodła, przed Sławomirem Białeckim i Mieczysławem Śliwińskim obaj ze Sławna.

       Najliczniejszą grupą Rajdową była grupa „ Na szlaku" ze Sławna otrzymała Puchar Wójta Gminy Postomino. Najliczniejszą rodziną rajdową była rodzina Państwa Szymborskich ze Sławna - otrzymując Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Postomino - Daniela Pakosa. Najwcześniej urodzonymi uczestnikami rajdu byli Danuta Zdzitowiecka (rocznik 1941) i Mieczysław Śliwiński (rocznik 1939) oboje ze Sławna. Najmłodszym uczestnikiem rajdu jadącym całą trasę (dwa dni) był Kacper Śliwiński rocznik 2005 - otrzymał puchar Prezesa SKKF „ Aktywni" Postomino - Marii Lech - Szajner. Uczestnikiem rajdowym najdalej zamieszkałym był Jakub Marczak z Otwocka.      W rajdzie udział wzięło 68 osób, które reprezentowały Kluby rowerowe „Na szlaku" Sławno, „Bezkres" Ustka, „Bicykl" Bobolice, Marysieńka, Postomino, byli też turyści i wczasowicze okolicznych miejscowości.

     Dziękujemy ratownikom medycznym Sławkowi i Magdzie za dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie, uczestników rajdu, oraz Straży Gminnej w Postominie za dbanie o bezpieczeństwo cyklistów na drogach publicznych. Uwieńczeniem rajdowych zmagań było losowanie ponad 40 upominków wśród wszystkich uczestników. Podsumowanie rajdu odbyło się na Ośrodku Przywodny w Jarosławcu przy obecności Pani Wice Wójt Aleksandry Kurek, która wręczała poszczególne wyróżnienia. Wszystkie dotychczasowe (16) edycji rajdu ukończyli Daniela Igras, Piotr Brzozowski, Zdzisław Ludwikowski, Maria Lech - Szajner.

Serdecznie dziękujemy też sponsorom, partnerom i współorganizatorom za pomoc, wsparcie i poczęstunki:
- Centrum Kultury i Sportu w Postominie
- Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce
- Dyrekcja Bunkrów Bluchera w Ustce
- Ośrodek Wczasowo- Kolonijny „Marysieńka" w Jarosławcu - Anna i Wojciech Gajewscy
- Pensjonat „Arkadia" - Ewa i Zygmunt Karwaccy
- Ośrodek Wczasowy „Rafa" - Igor Kwiatkowski
- Mini ZOO Wicie
- Redakcja Radio Koszalin
- Redakcja Obserwator Lokalny
- Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rusinowie Józef Drzazga
- Straż Gminna w Postominie
- Redakcja Dziennik Bałtycki
- Klub Rowerowy „Bezkres" Ustka

Z. Ludwikowski