- środa, 04, wrzesień 2024
- , opublikował:
- Łukasz Cichy
- , odsłon artykułu: 51
Wakacyjny klimat i słoneczna pogoda pozwoliły mieszkańcom naszej gminy przeżyć największe Gminne Święto w znamienity sposób. Wydarzenie to zapadnie nie jednemu uczestnikowi w pamięci. Dożynki Gminne Rusinowo 2024 zostały okrzyknięte najlepszą imprezą roku 2024 w powiecie sławieńskim, a być może nie tylko. Ukoronowanie całorocznego trudu i ciężkiej pracy rolników na roli w Gminie Postomino miało miejsce 31 sierpnia 2024 roku w Rusinowie.
Obchody Święta Plonów rozpoczęto od polowej Mszy Św., którą celebrował ks. Kazimierz Serafin Po nabożeństwie tradycyjnie już przez plac dożynkowy przeszedł korowód z udziałem Starostów, Sołtysa i mieszkańców Rusinowa, udając się na scenę, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy. Chleb wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż na ręce Wójta Janusza Bojkowskiego przekazali Państwo Marzena Kurzyńska i Eugeniusz Bożewski, którzy w tym roku pełnili zaszczytne funkcje Starostów Dożynek.
Po oficjalnym otwarciu dożynek przez Wójta i rozdaniu chleba uczestnikom wydarzenia rozpoczęto huczne świętowanie. Pierwszym jego punktem było odtańczenie Pokoleniowego Poloneza Dożynkowego, który jest już tradycją dożynek Gminy Postomino. W pierwszej parze kroczyli Prezeska Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem Lepiej" Teresa Rysztak oraz Wójt naszej gminy Janusz Bojkowski. Drugą parę stanowili Starostowie Dożynek. Tegoroczny polonez pobił wszelkie rekordy popularności, par było tak dużo, że nie sposób było ogarnąć je wszystkie wzrokiem.
W bloku artystycznym na scenie wystąpili jak zawsze niezawodni Kapela „Pieńkowianie", Zespół Śpiewaczy „Pieszczanki", Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Zbigniewa Galka oraz uczniowie Szkoły Podstawowej z Postomina. Dodatkową dawkę dobrej muzyki przekazały dożynkowiczom uczennice Szkoły Wokalnej z Łodzi „Beautiful Voice".
Wieńce dożynkowe i stoiska sołeckie jak co roku zachwycały. 19 pięknych, misternie wykonanych wieńców zdobiło boisko w Rusinowie, a bogactwo i pomysłowość wykonanych stoisk podkreślały jak ważne są więzy rodzinne, sąsiedzkie i lokalne.
Wyniki w konkursie wieńca dożynkowego: 1. Pałowo 2. Karsino 3. Rusinowo 4.Kanin 5. Łącko 6. Wilkowice 7. Pieńkowo, Marszewo 9. Pieńkówko, Wszedzień 11. Mazów 12. Postomino 13. Nacmierz, Pieszcz 15. Nosalin 16. Pałówko 17. Staniewice 18. Chudaczewo 19. Tyń.
Wyniki w konkursie na najciekawsze stoisko sołeckie: 1. Postomino 2. Kanin 3. Staniewice 4. Nosalin 5. Nacmierz 6. Rusinowo 7. Marszewo 8. Pieszcz 9. Pieńkówko 10. Pieńkowo, Wszedzień 12. Jarosławiec 13. Pałówko 14. Łącko, Wilkowice, Chudaczewo 17. Mazów 18. Pałowo 19. Dzierżęcin
Podczas tegorocznego Święta Plonów zorganizowano konkurs kulinarny na potrawę „Lato zamknięte w słoiku". I miejsce zajęła Wanessa Olszewska za "Dżem malinowy z lawendą i miętą", miejsce II Marzena Kurzyńska za "Konfiturę pomarańczowo–jarzębinową z nutą cynamonu", III miejsce - Anna Zdrzeniecka za "Słodycz młodości". Wyróżnienia otrzymały Dominika Gil oraz Anita Mikołajczyk.
W trakcie dożynek rozstrzygnięty został konkurs organizowany przez Wójta Gminy Postomino „Piękna wieś", „Piękna posesja", o czym piszemy w osobnym artykule .
Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach rekreacyjnych, gdzie rozegrano 3 konkurencje. Wyniki poszczególnych rywalizacji:
Dożynkowy rzut ziemniakami do kosza
Kobiety:
Renata Cieślar – Wisła
Judyta Wielgat – Pieńkowo
Anna Ryng – Pieńkówko
Mężczyźni:
Julian Znojek – Korlino
Brajan Bogaj – Zgierz
Edward Cieślar
Dożynkowy rzut gumowcem sołtysa do obręczy
Kobiety:
Halina Wiśniewska – Wilkowice
Renata Cieślar – Wisła
Urszula Chałubińska – Słupsk
Mężczyźni:
Edward Cieślar – Wisła
Artur Bogus – Pieńkowo
Ryszard Mizoń – Głogów
Dożynkowy Strzelec
Kobiety:
Nadia Kierasińska – Chudaczewo
Agnieszka Olszowiec – Pieszcz
Judyta Wielgat – Pieńkowo
Mężczyźni:
Marcin Ryng – Pieńkówko
Eugeniusz Hutman – Mazów
Przemysław Rosołowski – Pałówko
W „Dożynkowym Rzutowym Torze Sołtysa" udział wzięło 21 sołtysów. Najlepsi okazali się
wśród Pań:
Sylwia Bogdańska
Agnieszka Belziuk – Znojek
Patrycja Stańczyk
wśród Panów:
Piotr Sawicki
Mateusz Chruszcz
Daniel Pakos
W zawodach strzeleckich sołectw najlepsze okazały się następujące miejscowości:
Postomino
Rusinowo
Marszewo
Dożynkowy Tor Sołectw wygrało Sołectwo Wilkowice, następne było Łącko, Postomino i Staniewice.
Najmłodsi uczestnicy sobotniego wydarzenia mogli bez ograniczeń korzystać z dmuchanego placu zabaw. Mieli także możliwość spędzić miło i kreatywnie czas z Paniami świetliczankami, które ubarwiały dzieciom twarze oraz wykonywały im brokatowe tatuaże, balonowe zwierzaki i ogromne bańki mydlane.
Gospodarzem przyszłorocznych dożynek, ku zadowoleniu wielu zostało ponownie Sołectwo Rusinowo, drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji dożynkowej zajęło sołectwo Postomino, następnie Wilkowice i Marszewo.
Po godzinie 19 na scenę wkroczył Zespół Long&Junior, który takimi utworami jak: „Bądź moją królową", „Tańcz, tańcz, tańcz", „Kolorowa sukienka" rozbujał dożynkową publiczność. Dziewczyny piszczały z zachwytu, chłopaki szaleli na rusinowskim boisku. Kolejnym wykonawcom, który zaskoczył wszystkich tancerzem na szczudłach, był Zespół Two Boys. Piosenkarz Paweł świetnie dogadywał się z publicznością. Do piosenki "Makareny nowy ruch" zaprosił 3 dziewczyny z widowni. Koncertowicze szaleli, ale energii im nie zabrakło, kiedy to na scenie o godzinie 23 pojawił się kluczowy wykonawca – SKOLIM. Fanki piszczały pod sceną, nagrywały filmiki i robiły sobie i artyście pamiątkowe zdjęcia.
W Rusinowie podczas sobotniej imprezy bawili się nie tylko mieszkańcy naszej gminy, cudowna organizacja wszystkich biorących udział w wydarzeniu, piękna pogoda oraz znani wykonawcy przyciągnęli na Dożynki Gminy Postomino tłumy turystów oraz mieszkańców ościennych gmin.
Wielkie słowa uznania należą się wszystkim sołectwom biorącym udział w tegorocznych dożynkach. Serdeczne podziękowania kierujmy do mieszkańców Rusinowa z sołtysem Mateuszem Chruszczem na czele, za zaangażowanie podczas organizacji tegorocznych dożynek oraz do pracowników Centrum Kultury i Sportu w Postominie.
Kolejne podziękowania w następnym numerze Szeptu Postomina.